قطعنامۀ هم یاران 

                                                                                                                                                                          مهدی شهرتی        

   فلسفۀ علمی یا ماتریالیسم                                                                      وقتی که علم موضع می گیرد !                                                                           دهریون    

تماس  تاریخ  پیوندها  صفحۀ اول         

 

   نوشته ها :

 
   هدف چیست؟  

   تماس، پیشنهادات، اشکالات  ادبی و هنری
mehdi.shohrati@asrehamyaran.com

   تفکر علمی یا تفکر منطقی

           فلسفه

           علم 

        دیالکتیک

        متافیزیک

          استثمار

       تاریخ استثمار

     پول، مالکیت و مبادله

        دمکراسی

      حکومت، دولت

    همبستگی، هم یاری،
     همکاری،اتحاد


  حکومت مدنی یا قانونی، یا
     عدالت اجتماعی


   طبقه بندی علمی جامعه  

     شناخت و آگاهی

     جامعۀ هم یاران
             یا          
         کمونیسم


     بحران و رونق
 
        فتشیسم کالا

          سازمان
 
            دزد  

       حقوق طبیعی

     مرغ  یا  تخم مرغ

    چه حکومتی در ایران

     نبرد کیهانی اهریمن
             و
        اهورامزدا


     "یار دبستانی من"

      جنگ  و  صلح

   زمین و زمان از آن شما
            نیست


            زمان
  
     پیش بسوی برابری

   مقاله های ترجمه شده
:

  توتال، برندۀ بزرگ در جنگ با لیبی.
  فرانسه چک بانکهای سویس را رد کرد.
آژانسهای تنبیه کننده.

اژدهای جدید بازاریان در بانک    مرکزی اروپا مستقر می شوند.  
   گولدمن ساکسGoldman Sachs و یونان : بحثی خون آشام

  با ظرب و دستک و دنبک  بر علیه ایران در حرکتند.

 

 

 


  

                 توتال، برندۀ بزرگ در جنگ با لیبی

 

                    روزنامۀ اومانیته24 اگوست 2011

                    ترجمه از مهدی شهرتی

               اگر کسی باشد که از جنگ لیبی لذت برده باشد همین انحصار بزرگ نفت فرانسه است که شرایط بسیار مناسب برای دست برد روی طلای سیاه لیبی دارد.

               چه کسی از بین اولین فرانسوی هایی که اول مارچ آمدند بنقازی تا شورشیان لیبیایی را تشویق کنند؟ یک نمایندۀ توتال. این شرکت حالا می تواند دستهایش را به هم بمالد، تمایل و عجلۀ  الیزه برای قبوله CNT (شورشیان)، همین دفاع از دخالت نظامی باعث شد تا این گروه با افتخار به رژیم آینده وارد شود.

               چونکه اگر شورشیان لیبی روی یک محیط خراب شدۀ جنگی سیاسی هستند، آنها جلوتر یک گروه صنعتی نفت با شرکت AGOCO را دوباره سازمان داده اند. همین سازمان هم علناً مطرح کرد، کشورهایی که فعالانه به شورشیان کمک نکردند بدون شک از بازار نفت لیبی محروم خواهند شد. باید دانست که روسیه، بخاطر از دست دادن منافعش دلخور شد و چین برای حفظ 50 پروژه و 36000 کارگر شدیداً مخالفت خود را نشان داده است و همچنین برزیل دلخور شده است. در مقابل، AGOCO یک سهم بزرگتری از شیرینی را به توتال قول داده است.

                قبل از جنگ، انحصار نفتی فرانسه فقط یک سهم حاشیه ای را بهره برداری می کرده است:  فقط 3درصد از 1،6میلیون بشکه در روز که لیبی بیرون می کشیده است. یک پیروزی بسیار مهمی است برای توتال، و تازه چه بهتر که لیبی منابع عمده تری از نفت دارد. بازارهای مالی خوب فهمیدند چونکه با ورود شورشیان به لیبی، سهام گروه توتال از دوشنبه 4 درصد بالا رفت. نشان دیگر از جریان گفتگوها،  Eni (انحصار بزرگ نفت و گاز ایتالیایی) با نگرانی ترجیح داد که برای آمدن به لیبی به انتظار آخر جنگ نیایستد و منافعش که بسیار مهم است را حفظ کند.

                گروه دیگری که می توانسته از اقدام نظامی فرانسه در لیبی سود خوبی بدست آورد: GDF-Suez است. لیبی منابع بزرگ و مهمی هم از گاز دارد و گروه فرانسه فعلاً اصلاً در آن نیست، و مذاکراتی در رابطه با آنها در جریان است. ولی چونکه GDF (شرکت گاز فرانسوی) حاضر نمی شود توضیح دهد، نشان آن است که واقعیت دارد، سهام این گروه که از پیروزی در لیبی استفاده می کند بیشتر از 5 درصد شده است.

                این جنگ نفت ریسک زیادی دارد. CNT کاملا چند قسمت شده است و موقعی که جنگ تمام شود این امکان وجود دارد، که هنوز نشده است، نتواند صلح را بر قرار کند. با ید مطمئن بود که فرانسه بهانه ای برای نگهداشتن نظامیان در منطقه پیدا کند، حتی اگر مخالف قرارداد های سازمان ملل باشد.

     

              http://www.humanite.fr/monde/total-le-grand-gagnant-de-la-guerre-en-libye-478162          


 

            فرانسه چک بانک های سویس را رد کرد.

          

                              از ژان برنارد گیلزJean-Bernard Gilles

                              روزنامۀ فرانسوی سودوست Sud Ouest  شنبه 27 اوگوست 2011

                              ترجمه از مهدی شهرتی

  

 

                    آلمان موافقت مالی  با سویس را امضاء کرد که چندین میلیارد یورو در سال گیرش خواهد آمد. پاریس ترجیح داد که بجای آن فشار را به آنها بیشتر کند.

                    سویس امیدوار است که امضاء با آلمان کشورهای دیگر اروپایی را به این راه بکشد تا بتواند به هر شکلی که شده رازهای بانکی را حفظ کند.

                    سویسیها واقع بین هستند. آنها فهمیده اند که در نگهداری رازهای بانکی بهترین دفاع، حمله است. سویس در سال 2009 در لیست سیاه پناهگاه های مالیاتی ثبت شده است. کنفدراسیون می بایستی سریع برای شفافیت بانکی اش تکان می خورد. با وجود این اتحادیۀ اروپا یک سیستم خودکارانۀ بانکی برای جلو گیری از فرار مالیات را توصه می کند که در آخر می تواند به او(سویس) تحمیل کند ولی سویس به هیچ عنوان راضی نیست.

                    تابستان 2009، مجمع بانکهای خارجی در سویس که بانکها ی سویس هم موافقت کرده بودند، پیشنهاد کردند تا بانکداران را به دریافت  کننده برای ادارۀ مالیات خارجی ها، با مالیات گذاشتن در همان ورود حساب بانکی که خارجی ها در صندوقها دارند عوض کنند. همۀ اینها باید با نگه داشتن  رازهای بانکی و هویت دارندۀ باشد.

                    دارایی مشتریان اروپایی در بانک هایشان را 700 میلیارد یورو تخمین می زنند. اتحاد اروپا در وحلۀ اول پیشنهاد سویس را رد کرد. سویسی ها با امضای یک توافق بین کشوری با آلمان امیدوارند تا کشورهای دیگر اتحادیه را جلب کنند و همچنین شرایط هایی به بروکسل تحمیل کنند.

 

                    هویت حفظ شده

                    موافقت مالیاتی امضاء شده 10 اوگوست(2011)، 2013 به اجرا در خواهد آمد. یک مالیات روی دارایی های قرارداده شده در گذشته در سویس بوسیلۀ شهروندان آلمانی و همچنین پرداخت سهمی، مستقیماً بوسیلۀ بانک داران سویس پیش بینی شده است. در مجموع سازمان مالیاتی برلن باید تقریباً 10 میلیارد یورو برای تنظیم کردن حسابهایی که تا حالا اعلام نشده اند دریافت کند.

                    از 2013 میلادی، برداشت روی پرداخت سرمایه ها به 26,37 % مشخص شده است که معادل درصدی آن در آلمان است. در صورت مخالفت دارندۀ حساب، آنرا بسته شده در نظر خواهند گرفت. در طول سال برن(در سویس)، به مرکز مالیاتی آلمان تقریباً 1 میلیارد یورو خواهد ریخت. دارایی های آلمانیانی که به ادارۀ مالیات اعلام نکرده اند در سویس را تقریباً 170 میلیارد یورو تخمین می زنند.

                     در این مقطع بحرانی بودجۀ دولتها، آلمانی ها هم خود را واقع بین نشان می دهند. سویس، به عبارت دیگری همین روزها موافقت نامه ای مثل همانی که با انگلیسی ها و ایتالیایی ها امضاء کرده اند که دارایهایشان در زوریخ و ژنو هم وزن با آلمانیان است درحال امضاء کردن با مسئولان هلوتیک (سویس) هستند. سخنگوی سکرتر دولت در مسائل  مالی بین المللی می گوید: « روی یک سوژۀ پیچیده، نمی خواستیم همزمان با خیلی از کشورها مذاکره کنیم ».

                   

                    تردید برسیBercy  (فرانسه)

                    سویس هم همان نوع مذاکرات و تردید برسی  Bercyبرای امضاء درمورد موافقت نامۀ مالیاتی را تعیید کرد. چندین ماه است که بین پاریس و برن رابطه ای در آن مورد وجود ندارد. بگفتۀ لوموند دیروز، معتقدند که از نظر اصولی اشکال دارد، « به آن معنا است که در مقابل پرداخت مالی، جلوی هرگونه مبارزه علیه تقلب و  تعقیب گرفته شود». (منظور باج از طرف سویس در مقابل سکوت و ندید دولتها است، مترجم)  

                    از سال 2009 برسی اعلام کرده است که لیست فراریان از مالیات را دارد و تحدید به تعقیب بزرک کرده است. تقریباً 4275 مالیات دهندۀ فرانسوی برای صاف کردن مالیاتشان در ادارۀ مالیات پرونده گذاشته اند. یک کمی بیشتر از 7 میلیارد یورو صاف شده اند که 1،2 میلیارد بدست آمده است. شرکت تحلیل مالی سویس، هلوا Helvea معتقد است که داراییهای فرانسویان که مالیات اعلام نکرده اند 80 میلیارد یورو هستند که باز هم در صندو قهای ایمنی بانکهای  سویس حال میکنند. در صورتیکه حکومت فرانسه بایستی  تقریباً 10 میلیارد یورو برای بودجۀ عمومی  2012 خود پیدا کند، بطور مشخص این همان پولی است  که برلن از امضای موافقت نامه با سویس در برن بدست آورده است.

           http://www.sudouest.fr/2011/08/20/la-france-refuse-le-cheque-des-banques-suisses-478614-7.php

          و یا در اروپ1 Europ1           

http://www.europe1.fr/Economie/La-France-rejette-la-proposition-juteuse-de-la-Suisse-674349        /

 

   

     

 

 

 زنده باد آزادی    زنده باد برابری    زنده باد همبستگی و هم یاری

   برای باز کردن قطعنامۀ هم یاران بصورت پ. د. ف. اینجا کلیک کنید.

http://sd-2.archive-host.com/membres/up/104559308717593625/1602159115931606157516051728_1607160515851575174015751606.pdf

 

این کتاب به زبان فراسه با این نام  (Le défi est lancé!Manifeste du Communisme) و به وسیلۀ (Edition Baudelaire) و نوشتۀ (Mehdi Shohrati) چاپ و منتشر شده است. این کتاب را می توان مجانی از آدرس زیر بصورت پ. د. ف. بدست آورد.

http://sd-2.archive-host.com/membres/up/104559308717593625/LE_DEFIT_EST_LANCE.pdf